Až na dno duše

Vedeli ste o tom, že umenie je jedna z ciest k slobode? Keď sa započúvame do hudby, ktorá má na nás silný emocionály vplyv, je to ako keby sme dostali neviditeľné krídla, na ktorých môžeme odletieť do vysnenej krajiny. Mohli by sme si myslieť, že to je len únik od každodennej reality, ale odkiaľ berieme tú istotu, že náš obvyklý svet nie je len nanútená ilúzia a našou skutočnou doménou je slobodný svet našej fantázie? Vari nie je každá realita najprv iba sen? Umelci sú tvorcovia budúcnosti, lebo vedia formulovať pre ostatných to, pre čo sa oddá žiť a pracovať.

Áno, bežný život môže prinášať ťažké chvíle, ale umenie nás dokáže premiestniť do inej dimenzie. Je pre nás často azylom, v ktorom zažívame najlepšie okamihy života.

Dnes by som sa rád podelil o nevídaný zážitok. Urobil som preklad textu a titulky k videu piesne “Ty musíš existovať”. Švédska speváčka Helen Sjöholm v nej stvárnila hlavnú postavu muzikálu, ktorá prešla peklom na zemi, keď jej v biednych podmienkach zomrelo dieťa, musela kvôli snahe zlepšiť pre rodinu životné podmienky opustiť rodnú zem, prišla o plod pod srdcom, rozvrátilo sa jej manželstvo a v piesni vyjadruje pocity človeka, ktorý zápasí aj o svoju najhlbšiu vieru.

Sú veci malé a sú tie najväčšie. Nech už máme akýkoľvek svetonázor, kdesi v hĺbke duše chceme zostať verní tomu, čo by sme mohli označiť za najvyšší princíp, nazvite si to ako chcete – Boh, prozreteľnosť, alebo univerzálny chod všetkého. Zostať slušným človekom, nenechať sa vyprovokovať akýmikoľvek okolnosťami, hľadať správnu cestu, o tom je táto pieseň:

Zostať verný dobru, milovať, nerezignovať a nenechať sa zviesť k zlu, to je základom akejkoľvek veľkosti.

Po západe slnka vždy príde svitanie. Možno je to tak preto, lebo chceme…

Freedom

 

Comments

  1. Zuzana Timková says

    článok je napísaný ako z iného sveta, z inej galaxie v porovnaní s tým, čo Slovensko prežíva. Je potešením srdca a mal by si ho prečítať každý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>