Cigán alebo Róm

Nikdy som nepoužíval slovo Cigán s hanlivým podtónom, aj keď ľudský jazyk v sebe občas skrýva kadejaké pasce.

Napríklad pomenovanie Nemec, vychádzalo z polohanlivého prastarého označenia národa, ktorému rozumieme podobne, ako keby bol nemý. Hotentot, to je podobný výraz, prípadne poznáme pojmy ako “turecké hospodárstvo”, “španielska dedina”, či názvy pre hmyz ako “rus domový”, či “šváb obyčajný”, ale aj vandalizmus podľa dávno zaniknutého kmeňa Vandalov.

“Ty jeden tatár!” sa u nás napíše s malým “t”, teda už nemáme na mysli ten národ (mimochodom, páchatelia “tatárskeho vpádu” boli v skutočnosti Mongoli…)

A tak máme v našej slovenčine výraz “cigániť” v zmysle klamať, čo je celkom zjavný príklad zlomyseľnosti a zovšeobecnenia a osobne som ho nikdy nemal rád a nespomínam si, že by som ho niekedy v živote použil.

Ja som mal už od prvej triedy spolužiakov, ktorí boli Cigáni, sami si tak hovorili, my sme ich tak označovali, nepociťovali sme k nim nijakú zášť a vlastne si uvedomujem, že to bol svet dospelých, ktorí nám deťom občas vštepovali netoleranciu a predsudky.

Asi by som ťažko našiel ten okamih, kedy sa zrazu začal raziť a presadzovať výraz “Rómovia”. Tak sa vlastne Cigáni volajú medzi sebou vo svojom jazyku a dávajú prednosť, aby sme ich tak volali aj my, lebo pre mnohých “bielych” je už slovo Cigán, tak povediac, nadávka. Ejha, toto mi bolo cudzie, veď Cigán je v prvom rade človek, vo svojej podstate duchovná bytosť, občan toho istého štátu, s ktorým ja nemám nijaký spor a ak hovorím “Cigán”, nemám na mysli nič urážlivé, lebo pre mňa je rešpekt, úcta a priazeň k ľudskému pokoleniu samozrejmá hodnota. Ja predsa nehovorím Nemcom Dojčovia, Rakúšanom Österreicheri, som Slovák a používam svoj jazyk, ako mi zobák narástol.

Ale…

V určitých kruhoch je výraz “Cigán” vždy myslený ako nadávka, ako označenie člena zaznávanej skupiny, ktorú takíto ľudia automaticky odsudzujú. Lenže zovšeobecňovanie je základom útlaku, lebo prenáša na nevinných biľag zloby a pokleskov niekoho iného. Všimli ste si, že každý totalitný štát trestal celú rodinu nejakého previnilca? Stačilo, aby jeden človek emigroval, komunistický režim potom trestal jeho súrodencov, či rodičov tým, že im bránil vo vzdelaní, kariére a pod.

Z tohto si môžeme odvodiť, že rasisti vo svojej podstate praktizujú totalitu v malom. Hodnotiť a trestať niekoho za činy iného. Vopred odsúdiť. To vystihuje ich myšlienkový svet.

Ak sa stretnete s rasistickými postojmi a všimnete si, že práve takíto ľudia radi používajú výraz “Cigán”, potom normálny človek dá prednosť, aby sa od nich nejako odlíšil. Začne pre istotu používať výraz Róm. Mne osobne to je ľúto, lebo v slove Cigán nevidím nič negatívne. Poznám iba ľudí, ktorí páchajú nejaké zlo, je jedno akej farby majú pleť. Sú to vždy konkrétni ľudia, nevidím nijaký dôvod, aby som sa pozeral na ktoréhokoľvek človeka skrz skutky niekoho iného.

Ak sa nechcete v určitých kruhoch znemožniť, možno budete musieť používať výraz Róm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>