Ešte raz k chemtrails

V jednom predchádzajúcom článku som sa vyjadroval k tomu, že skutoční konšpirátori by mohli odvádzať pozornosť od svojich temných plánov tak, že by zámerne dávali do obehu absurdné úvahy, ktoré budú milovníci rôznych teórií nadšene šíriť. Výsledkom bude, že konšpiračné teórie sa vo všeobecnosti zosmiešnia a rozumní ľudia budú potom odmietať akékoľvek konšpirácie, aj tie, ktoré by sa mali rozširovať a varovať obyvateľstvo.

Môj prvý článok Ako sa bránia konšpirátori nebol vonku ani pár dní a zrazu niektorí moji známi začali zdieľať článok o tom, že nejaký pilot zabudol pred pristátím vypnúť “postrekovacie zriadenie” a tým spôsobil senzačné odhalenie tohto špinavého komplotu.

Pozrel som si fotku a video a skoro ma vystrelo!

Začnime tým, že ak už by konšpirátori chceli postrekovať obyvateľov, nevozili by ten roztok na zem. Rozprášili by ho dávno pred návratom lietadla na letisko.

Ak sa pozerám na tú fotku, tak vidím nasledovné: tryskáč má pred pristátím vysunuté vztlakové klapky, aby sa čo najviac znížila rýchlosť. Vo vzduchu je veľa atmosferickej vlhkosti, neďaleko rosného bodu. Keď krídlo naráža na vzduch, dejú sa rôzne veci, ale zjednodušene môžeme povedať, že časti plynnej masy sa stlačia, niečo sa krídlom a klapkami “odsunie nabok” a plyn potom tiež expanduje. Pri tom sa ochladí a vlhkosť sa zrazí, toto sa deje najmä tam, kde sú ostré hrany vysunutých klapiek. Bohužiaľ, veľa ľudí na fyzike chrápalo a pojmy ako termodynamika sa im do ich myšlienkového vesmíru nedostali. Niektorí študenti si dodnes pletú adiabatický dej s adagiom!

Ak by ale človek na fyzike plynov nespal, tak by chápal, že po prelete krídla vlhkým vzduchom môžu zostať viditeľné kondenzačné pásy. Aj v relatívne suchom vzduchu možno vidieť kondenzáciu na krídle (pozri obrázok), ak taká stíhačka prudko stlačí vzduch na nábežnej hrane krídla a ten sa potom pri následnom rozpínaní prudko ochladí a vodná para sa viditeľne vyzráža. Ale ak je vzduch suchý, tak sa táto “hmla” takmer ihneď rozplynie. Dobre si to pozrite, fyzikálne sa jedná o ten istý jav, rozdiel je však v rozdielnych podmienkach (vlhkosť, teplota, tvar krídla, svetelné podmienky, atď.).

Ak budete pozorovať pristávacie manévre  lietadiel v daždi, v hmlistom počasí, uvidíte podobné veci, ako sa vám v tom spomínanom článku niekto snaží podsúvať ako chemtrails.

Je omnoho ľahšie kliknúť na tlačidlo “Zdieľaj”, ako si konečne doplniť chýbajúce znalosti z fyziky a uvedomiť si, že niekto si z vás poriadne vystrelil.

Ja rozumiem, že postrekovanie sa reálne vyskytovalo vo Vietname, že ten chemický hnus sa volal Agent Orange a ten vyrábala firma Monsanto a to je korporácia, okolo ktorej je zopár teórií, ktoré sa oplatí naštudovať.

Kým opäť začnete šíriť nejakú teóriu, pouvažujte, či rozumiete danej problematike, alebo ste len uverili niečomu, čo vám niekto podsunul. Treba sa konečne naučiť uvažovať vlastnou hlavou.

Nepochybujem, že ľudia zdieľajú hlúposti v dobrej viere a s dobrým úmyslom. Ale neuvedomujú si jeden závažný fakt:

Rozširujú zlé správy. Znepokojujú ľudí prekrúcaním faktov. Pomáhajú “obchodníkom s chaosom” znižovať emócie ľudí. To je to úplne posledné, čo by chcel slušný človek urobiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>