Kto je umelec

Čítali ste niekedy knihu, v ktorej bola pasáž pri ktorej ste si povedali: toto je ono, takto by som to vyjadril, takto to cítim, keby som vládol slovu a písal knihy, takto by som to povedal!

Pánečku, ten spisovateľ je umelec.

Počúvali ste niekedy hudbu, až vám z toho všetky chlpy stáli a je jedno, či to bola operná speváčka, s dokonalým hlasom, alebo spevák krákal ako Bob Dylan a vy ste vedeli, že hudobníci vám komunikujú niečo, čo už ani slová nedokážu povedať?

Pánečku, tú hudbu robil umelec/umelci.

Pozerali ste niekedy obraz, fotografiu, ktorá vás pohladila ako hodvábny šál na srdci, zrazu ste boli niekde úplne inde, zabudli ste na svoju existenciu a vydali ste sa niekde na krídlach fantázie?

Pánečku, ten fotograf/maliar bol umelec.

Umenie má mnoho podôb, môže to byť herecký koncert, reč vynikajúceho rétora, môže to byť pohladenie ženy na odhalenej šiji, či dokonalé jedlo na tanieri, monológ herca v jeho životnej roli, či rozprávka, ktorú matka práve vymyslela dieťatku na dobrú noc. Umenie je odev, za ktorým sa obzriete a niekedy vypracované telo, ktoré niekdo mučil v posilňovni, umenie je aj celý život, ktorý je pre druhých pozitívnou inšpiráciou.

Umenie je, keď niečo intenzívne komunikujete a spôsobíte efekt, niekedy je to o estetike, niekedy o vyvolaní vzdoru.

Umenie je niečo, čo cítite v najhlbšej podstate svojej existencie, čo zasahuje to jedinečné, mocné a bezhraničné, čo voláte “JA”.

Umenie je útulok, kam sa duch utieka v svojom vlastnom svete predstáv bez konca.

Áno, umelec môže byť každý, na svojej úrovni, nehovorte mi, že nie. Občas je tajomstvo umenia v priblížení sa dokonalosti a inokedy to s perfektnosťou nemá nič spoločné.

A ešte čosi, umelec dal len polovicu umenia, druhú polovicu musí dotvoriť jeho prijímateľ, až touto interakciou sa umenie zavŕšilo.

Nedajte sa ničím odradiť. Dajte to zo seba von.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>