List pilotom

Mal som veľké pokušenie pripojiť sa k lavíne zverejnených názorov o tom čo a prečo sa stalo Airbusu German Wings a jeho pasažierom. Isto, mám na to svoj názor aj predstavu o tom, čo sa pravdepodobne stalo. Ale na druhej strane som aj zhrozený hyenizmom médií a krčím plecami nad nezvyčajným postupom francúzskych vyšetrovateľov.

Nie je zvyčajné robiť unáhlené závery pri leteckých katastrofách, lebo iba zriedkavo sa dajú vysvetliť jednou jednoduchou príčinou. Ja si počkám aspoň na predbežnú správu vyšetrovateľov, ktorá zvykne byť zverejnená 30 dní po katastrofe.

Namiesto toho by som chcel uverejniť niečo úplne iné, opak toho, čo nám médiá predhadzujú ako krvavú kosť hladným psom.

Profesionálny pilot Jay Dillon dal na Twitter list, ktorý posádke napísala pasažierka letu zo Španielska do Británie. V tejto pohnutej dobe potrebujeme takéto hlasy omnoho viac, ako krvilačné články v novinách. Tu je preklad toho listu:

Milí piloti lietadla, ktoré ma vezie domov,

vo svetle nedávnej tragédie vo Francúzskych Alpách a straty tých nešťastných 150 ľudí, cítim potrebu osloviť Vás a plná súcitu vystrieť svoju pravicu. Na konci dňa sme predsa všetci ľudia, ktorí sa snažia žiť túto horskú dráhu života, ktorý nám bol zverený. Uvedomujem si, že takáto hrozná udalosť ovplyvňuje Vás, ktorí nesiete zodpovednosť za ostatných ešte viac, ako kohokoľvek iného. A možno, že láskavé slovo vyslovené niekedy náhodne ale so srdcom, môže spôsobiť rozdiel. Dúfam, že spôsobím niečo ako šíriacu sa vlnu a rozšíriť tak súcit a porozumenie.

Ďakujem Vám, že ma vezmete domov. Ďakujem Vám, že to robíte tak bezpečne.. Ďakujem, že mi umožňujete žiť v Španielsku a stále sa môcť podeliť o čas s mojou rodinou v Anglicku. Radostné vzrušenie, ktoré cítim zo skorého stretnutia s mojou rodinou, umožňujete práve Vy. Dúfam, že aj Vy sa čoskoro stretnete s Vašou rodinou. Mala som skvelý let a verím, že aj Vy.

Vy ste spôsobili veľký rozdiel a Vy ste ten dôvod, prečo sa dnes večer môžem usmievať.

Majte sa dobre a šírte lásku,

S láskavými pozdravmi,

Bethanie

Viem si predstaviť, aké dojatie zažívali piloti, tento list si začali medzi sebou zdieľať, lebo vystihuje podstatu. Vo vzduchu je v tejto chvíli okolo milióna pasažierov, ktorí sú tam v bezpečí, lebo sa o to starajú čestní profesionáli, ktorí robia svoju prácu v najlepšom vedomí a svedomí.

Je nezmysel, aby sa teraz piloti stali štvanou zverou, na ktorú sa bude verejnosť pozerať cez prsty.

Rovnako je nezmysel stigmatizovať ľudí s psychickými problémami.

Ak by som na niekoho mal útočiť, budú to úplne iní ľudia, ale kým sa vyjadrím, ešte si počkám na ďalšie fakty.

Zatiaľ len šírme dobrú vôľu a chválu tých, ktorí si to zaslúžia. Profesionálni piloti patria k tomu najlepšiemu, čo na tejto planéte nájdeme.

List pilotom

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>