Najlepší fotoaparát

Veľa ľudí robí tú chybu, že najprv musia mať a až potom si myslia, že môžu byť.

Iste, ak by ste chceli fotografovať futbalový zápas, teleobjektív s poriadnym priblížením by vám mohol pomôcť. Ale garantujem vám, že aj keby ste mali čo i len najobyčajnejší smartfón, tak dokážete spraviť na štadióne neobyčajne hodnotné fotografie.

Stará známa pravda vo fotografovaní:
Najlepší aparát je ten, ktorý máte práve pri sebe.

Začnite fotografovať s tým, čo máte. Najmä na začiatku musíte pochopiť, že druhý najlepší priateľ fotografa v digitálnej dobe, je tlačítko “Vymazať”. Ale fotografujte veľa, vzdelávajte sa, inšpirujte sa. Nedajte sa odradiť tým, že niektoré fotografie sa s vaším aparátom dajú urobiť iba ťažko. Sústreďte sa na to, čo sa dá urobiť.

Na tomto mieste som prerušil písanie a vybehol s iPhone von s jednoduchou úlohou: v okruhu 20 metrov nájsť do 5 minút nejaké motívy, ktoré by sa oplatilo odfotiť a podeliť sa s tým.

IMG_0905

 

IMG_0903

Pointa je, že musíte mať chuť fotiť a podeliť sa. O tom je fotografia. Či tvrdím, že vyššie uvedené fotky sú nejaké špičkové moderné umenie? Nie, to si nemyslím. Umenie nie je niečo, v čom by sa dalo príliš súťažiť. Čo je lepšie umenie? Čo je horšie? Kto to posúdi? Umenie je o komunikácii, niekedy jediným konzumentom umenia je nejaká blízka osoba, inokedy sú to masy.

S výbavou, ktorú máte, dokážete pri troche snahy a vytrvalosti nasnímať niečo, čo bude zaujímavé a hodné zverejnenia. Ak urobíte chyby, nevydarené fotografie vymažte, poučte sa a skúste zas.

Až neskôr pri fotografovaní zistíte, že výbava vás obmedzuje a niektoré typy fotiek si vyžadujú zakúpenie špecializovanej techniky. Ale treba na to prísť v teréne s aparátom v rukách.

Načo je dobré nakúpiť veľa výbavy a potom s ňou nič nerobiť?

Takže teraz domáca úloha: vezmite aparát, ktorý máte. V okruhu 100m od domu nájdite motívy, ktoré vás zaujmú a experimentujte s tým, ako to nafotiť. Potom dorobte fotky (napr. orezanie, kontrast, atď.) v tom najjednoduchšom programe, ktorý máte v počítači, prípadne rovno v telefóne (Instagram, atď.)

Neskrývajte umenie v sebe. Objavte ho v bežných veciach okolo vás a podeľte sa. Teraz!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>