Predstavivosť a zručnosť

Tom Stoppard je veľmi zaujímavá osobnosť moderného umenia. Jeho citát tak trochu korešponduje s mojím článkom “Povrchnosť” v tomto blogu.

Iste, veľké umenie je postavené na posolstve myšlienky a technická perfekcia nie je garanciou umenia, ale stále viac sme svedkami toho, ako umelec nedokáže k publiku preniesť svoj zámer, lebo mu chýbala potrebná zručnosť.

Stoppard je jeden z najhranejších dramatikov svojej generácie a pochádza zo Zlína. Ani som nevedel, že Baťa pomáhal svojím pracovníkom židovského pôvodu uniknúť pred nacizmom a Stoppardovi rodičia sa zachránili, keď odišli pracovať do singapurskej pobočky firmy Baťa.

Stoppard je známy svojou schopnosťou písať komédiu, satiru, ale zároveň jeho diela sú značne filozofické. Tomu zodpovedá aj náš citát, ktorý je trochu dlhší, ako sme ho pôvodne uvádzali:

Zručnosť bez predstavivosti je remeslo a dáva nám užitočné predmety ako prútené piknikové koše. Predstavivosť bez zručnosti nám dáva moderné umenie.

Táto kúsavá irónia hovorí, že moderní umelci majú skôr tendenciu k lajdáctvu a povrchnosti, než ich historickí predchodcovia.