Vietor na Mesiaci

Nedávno som písal článok o tom, že nie je dobré veriť každej konšpiračnej teórii. Ak niektoré z nich budete zdieľať, tak sa iba blamujete.

Obľúbená téma, ktorá sa už dlhé roky opakuje, je tvrdenie že Američania nikdy nepristáli na Mesiaci a jeden z “dôkazov” malo byť povievanie vlajky, ktorú astronaut práve zapichol do povrchu. Niektorí ľudia videli tie zábery a zdalo sa im, že s vlajkou sa pohráva vietor, ktorý tam, samozrejme, nemal byť, veď Mesiac nemá atmosféru.

Keď som sa s tým tvrdením stretol prvý krát, pozrel som si video a nevidel som nič podozrivé. Vo vákuu sa bude vlajka kolísať omnoho dlhšie, ako na Zemi, lebo látke nekladie odpor vzduch. Keby sa vlajka pohla potom, čo už len visí na žrdi, to by bola iná káva, ale to sa nestalo. Pozrite si k tomu krátke video, kde vedci zopakovali pokus vo vákuovej komore, všetko pochopíte zo samotných záberov, aj keby ste nevedeli po anglicky.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>