Vojna na východnej Ukrajine

Niekoľkokrát som debatoval s ľuďmi o tom, či občianska vojna v Doneckej a Luhanskej oblasti má vôbec nejakú frontovú líniu. Aby som nemusel odpovedať dookola na tú istú otázku, tak sem dávam jednoduchú mapu dotknutej zóny. Porovnáva stav z 20. mája a 15. júla.

Všimnite si, že ukrajinská armáda má jednoduchú stratégiu – odrezať povstalcov od zásobovacích línií z Ruska. Z vojenského hľadiska je zásobovanie materiálom a posilami kľúčová záležitosť. Na rôznych fotografiách v  rôznych médiách si môžete všimnúť, že veliteľské kádre rebelov sú často ostrieľaní veteráni z Čečenska, Dagestanu a pod. čo je v takomto ozbrojenom konflikte dôležitý faktor. Odvedenci a branci regulérnej armády majú problém čeliť skúseným bojovníkom, ktorí sú zvyknutí na umieranie a krv, ale dá sa predpokladať, že v prípade získania kontroly nad celou líniou hraníc skončí boj v otvorenom poli. Potom je otázka, či budeme svedkami dlhodobej partizánskej vojny s teroristickými útokmi, ako sme ich roky pozorovali v Čečensku, ale aj v Baskicku, či Severnom Írsku.

Normálne obyvateľstvo by si už naisto želalo koniec bojov.

Ak k tomu dôjde, nastane vytriezvenie, predloženie účtov a dlhé roky trvajúci proces hojenia rán.

Nech už sa ktokoľvek podujme na riešenie, bude mať nesmierne ťažkú úlohu. Nielen preto, že ten konflikt ovplyvňujú veľmocenské záujmy, ale aj pre odlišnú realitu v samotnej Ukrajine.

Tu si môžete pozrieť, koľko percent obyvateľstva v jednotlivých regiónoch Ukrajiny sa hlási k ruskej národnosti:

Keď to vidím, rozumiem, prečo je už Krym v Ruskej federácii, ale zároveň chápem, že Ukrajina má zostať jednou krajinou, ale s výrazným posilnením práv ruskej menšiny. Nie je žiadny dôvod odovzdať Rusku región, kde je 60% populácie ukrajinskej národnosti.

Toto je príklad volebného výsledku, keď súperili Jankukovič a Tymošenková:

Modré oblasti ukazujú, kde vyhral Janukovič.

Červené sú oblasti, kde zvíťazila Tymošenková.

Ak odhliadneme od faktu, kto sú títo kandidáti, treba sa zamyslieť, čo skutočne predstavujú. Janukovič je proruský, v podstate bol len predĺženou rukou Kremľa a jeho voliči za ním stáli práve preto, že symbolizoval alianciu s Ruskom. Tymošenková je zas symbolom aliancie so západnou Európou.

Keď vidím túto mapu, spomeniem si na pokojný rozchod Čechov a Slovákov 1.1.1993.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>