Vysoký let

Človek nie je len skladačka z kostí, svalov a krvi. Je v nás viac ako len kus hmoty a nervových spojení.

Možno sme boli odsúdení na to, aby sa náš neprebudený duch skrýval v temných útrobách lebky, myslel si, že je len toto smrteľné a obmedzené telo, ale sú okamihy, kedy precitneme a uvedomíme si svoju pravú podstatu.

Ak existuje nejaká temná mocnosť, ktorá nás uväznila v strachu o telesnú existenciu, určite nepočítala s tým, že ľudstvo budú prebúdzať umelci a myslitelia, ktorí povedia, že niet sa čoho báť.

Nič tak nesymbolizuje slobodu ako práve voľný let. Keď mladý pilot Kanadského kráľovského letectva John Gillespie Magee okúsil v roku 1941 radosť sólového letu v agilnej stíhačke, napísal o svojom zážitku nezabudnuteľnú báseň, ktorá sa stala pojmom nielen pre pilotov a astronautov, ale pre všetkých, ktorí si cenia slobodu ako najvyššiu hodnotu.

Odkedy som narazil na text básne spojený s hudbou a nebeskými obrazmi, mal som v hlave myšlienku, že slová bude treba voľne prebásniť do slovenčiny a o dielo sa podeliť. Nech sa páči:

Človek nie je červiačik ukrývajúci sa v zemi, bol stvorený na lietanie.

Niet sa čoho báť.

pilot

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>