Základné poučenie pre papučových ekonómov I.

Existuje niekoľko hrozivých tendencií v našom modernom svete, ale toto je jedna z prvých tém, ktorej by mal priemerný občan a volič rozumieť.

Hovoríme o znehodnocovaní peňazí.

Všimnite si, že každý živý organizmus potrebuje vyriešiť problém získavania a ukladania energie. Včely vytvárajú med, veverička si ukladá oriešky. Aj ľudské telo bolo nastavené tak, že akýkoľvek prebytok energie sa okamžite ukladá ako tuková zásoba. To by sme mali ako papučoví ekonómovia brať vážne, inak z nás budú tučné nemehlá. Môžeme sa pokúsiť obmedziť stravu, ale skutočná cesta spočíva vo výdaji energie, nie v diéte. Veď aj kvôli látkovej výmene je lepšie, ak si môžeme dovoliť jesť viac.

Ale o inom som chcel… Staršie generácie si pamätajú, že v neistých dobách bolo vždy obvyklé vytvárať finančné rezervy. Čím biednejšie časy panovali, tým viac bolo potrebné z každého príjmu niečo odložiť. Čím viac boli ľudia naučení odkladať peniaze na horšie časy, šetriť na nejakú plánovanú investíciu, tým boli nezávislejší a svojím spôsobom slobodnejší.

Mať rezervy je podobný stav, ako keď máte dostatok paliva v nádrži. Jednoducho môžete niekam vyraziť a je to len na vašej voľbe.

To ale znamená rozumieť základom ekonómie (ekonómia je slovo pôvodne z latinčiny a gréčtiny, znamená “hospodáriť”, inak povedané – mať odložené toľko krmiva pre statok, aby sa dočkal sviežej trávičky po dlhej zime. Oikonomia sa skladá zo slov oikos = domácnosť, gazdovstvo + nemein = riadiť, udržiavať). Gazdovať znamená odkladať nabok, plánovať a to je celý základ ekonómie. Nevydáš viac ako máš, z príjmov odkladáš a ak to nevychádza, tak jednak zvýšiš aktivitu – viac sa snažíš a na druhej strane šetríš odbúravaním zbytočných výdajov.

Všetko toto celkom dobre funguje do momentu, kým si minca vo vašom mešci udržiava rovnakú kúpnu hodnotu.

Ale ak sa niekomu podarí zničiť hodnotu peňazí, starý poriadok sa vytratí. Ľuďom stáročia dobre fungovali základy ekonómie, ale zrazu sa nevedia spoľahnúť na overené zákonitosti spoločnosti a vyvoláva to neistotu, zúfalstvo a ľudia aj firmy sa začnú utiekať k nezmyselným ba až deštruktívnym opatreniam.

Ak by boli najdôležitejšie svetové meny kryté napr. zlatom (na dolári bývala kedysi zmienka o tom, že je kryté zlatom, dnes je tam už len “In God we Trust”), asi by o niečo lepšie držali stabilitu a hodnotu. Ale aj keby sme vyhlásili, že kryť menu zlatom je nepraktické, ešte stále by sa to dalo nejako udržať na uzde. Pointa je v disciplíne pri vydávaní peňazí. Peniaze sú v podstate reprezentáciou nejakej hodnoty, či už je to tovar alebo služba. Ak sa ich vydá masívne množstvo, pričom nie sú kryté zlatým štandardom ani vyprodukovanými hodnotami, nastáva inflácia.

Predstavte si to jednoducho tak, že nejaká komunita bude piecť buchty. Za to si zúčastnení vytlačia poukážky (peniaze), ktoré sa dajú používať na nakupovanie. Ak budeme každý deň piecť rovnaký počet buchiet, ale neustále budeme pridávať množstvo poukážok, ktoré by tie buchty mali reprezentovať, tak je každému jasné, že na jednu buchtu bude pripadať stále viac peňazí. Po nejakom čase už nekúpite buchtu za 10 centov, ale bude stáť 20!

Ak by niekto namietal, že to príliš zjednodušujem, tak vás uisťujem, že nie. Vo veľkom to funguje rovnako ako v malom. Ale sú to v podstate tí, čo vydávajú peniaze, kto nás chcú opiť rožkom, zneistiť nás a neustále nás presviedčajú, že my tomu nemôžeme rozumieť.

Dôsledkom je, že hotovostné úspory ľudí strácajú kúpnu silu priam pred očami. Takýmto spôsobom sa trestajú ľudia, ktorí sú schopní niečo našetriť. V podstate sa neoplatí sporiť a úplne sa tým likviduje istota, ktorú by predstavovali odložené úspory napr. na obdobie dôchodku. Ľudia na Slovensku do zbláznenia diskutujú o dôchodkových pilieroch, ale akosi sa z debaty vytratil najzákladnejší problém a to je inflácia a vydávanie peňazí.

Mohli by sme tu špekulovať nad tým, či sa dotýkame konšpiračnej teórie, ale poďme sa pozrieť na to, komu by takýto stav mohol slúžiť. Ak sa stráca hodnota peňazí, tak sa ľuďom javí, že lepšie je žiť na dlh. Toto sa týka najmä investícií. Darmo by ste trpezlivo odkladali zo zarobených peňazí, vysnená vec je v nedohľadne, lebo hodnota vašich odložených peňazí sa priebežne zmenšuje. Kým nasporíme, už je to zas drahšie, bisťu! Stačí už len využiť typickú netrpezlivosť človeka a povedať mu, aby si na to požičal.

Ak si požičia, stanú sa dve veci:

  1. Zaplatí úrok.
  2. Stáva sa otrokom svojho záväzku.

Možno niekto namietne, že vlády a politici budú tak zodpovední, že predsa nebudú vydávať viac peňazí, ako sa vytvorí v spoločnosti hodnôt.

Ak si toto myslíte, tak ste veľmi naivní. Za prvé, vlády sú najväčšími dlžníkmi. Investujú do vojen, zbraní a bezuzdnej byrokracie. Za druhé, vydávanie peňazí vláda až tak veľmi nekontroluje.

FED

Nejdem sa tu rozpisovať o tom, ako sa realizuje vydávanie peňazí. Čitateľom len odporúčam naštudovať si všetko možné o tom, čo je to FED (napriek tomu, že sa to volá Federal Reserve, zistite si kto a ako kontroluje túto inštitúciu), s tým súvisí aj Bank of England a dostali by sme sa aj k Európskej centrálnej banke vo Frankfurte.

K týmto témam sa ešte v tomto blogu vrátime. Ale pre túto chvíľu by som rád upozornil na to, že kľúčové princípy sú jednoduché. Ak vám niekto povie, že toto všetko je len laické zjednodušenie, pošlite ho do pekla, lebo sa snaží oblbovať. V praxi to znamená asi toľko, že by sme každého občana mali naučiť ako tieto veci fungujú až do bodu, kedy by nikomu neprišlo na um zvoliť akéhokoľvek politika, ktorý by dovolil nezodpovedné vydávanie peňazí. (Poznámka – spoľahliví a zodpovední sú v tomto smere liberáli – pozor, v anglosaskej sfére by sme skôr použili výraz libertariáni. Bývali časy, kedy sa dalo spoľahnúť aj na pravičiarov, ale od čias hlasovania o Eurovale ani to neplatí. No a ľavičiari intenzívne bránia ľuďom niečo nasporiť, lebo už teraz minuli aj budúce daňové príjmy a ich jediná šanca je tlačiť peniaze do úmoru…)

Stav, v ktorom sa ničí hodnota peňazí, priamo spôsobuje, že sa neoplatí sporiť a bude to ľudí a firmy tlačiť k tomu, aby sa zadlžovali. No a na pôžičkách sa zarába úrokmi.

Povedzme to takto: tento stav vyhovuje bankárom.

Sledujte tento priestor, niečo si o týchto princípoch papučového ekonóma ešte povieme.

Obrázky: Wikipédia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>