Existuje taký dávno pozorovaný princíp, že za konfliktami je skrytá tretia strana, ktorá dve viditeľné strany konfliktu skryto podnecuje, a preto ten konflikt eskaluje a pretrváva. História je plná týchto prípadov.
Ak by sme chceli tento princíp použiť na nastolenie mieru, musíme si dať veľký pozor, aby sme situáciu správne chápali, zbierali dáta a logicky ich vyhodnocovali a nápravu dosiahli krokmi v správnom poradí.
Predstavte si, že sa do domácnosti vláme po zuby ozbrojený lupič, ktorý je pripravený na presadenie svojho zámeru aj vraždiť. Keď pri tom dôjde ku konfliktu, skutočne chcete prepadnutej rodine radiť, aby si s lupičom skúsili sadnúť za stôl a hľadali tretiu stranu? Ak si páchateľ myslel, že keď vyvalí s veľkým rachotom dvere a bude zbesilo strieľať, tak hlava rodiny utečie a lupič sa zmocní manželky a detí, aby mu slúžili, skutočne si niekto myslí, že v tej chvíli je prvá úloha hľadanie tretej strany? Nie, použijete akékoľvek zbrane, ktoré máte k dispozícii, aby ste ubránili svoju rodinu, zavoláte na pomoc susedov a políciu, aby lupiča pomohli zneškodniť.
Keby ste mali v škole prípad, kedy jeden neobyčajne svalnatý a predčasne vyvinutý žiak opakovane napádal spolužiakov, šikanoval ich, oberal ich o desiatu, zaberal im miesto v lavici, skutočne by ste ako riaditeľ školy odkázali napadnutým žiakom, že by mali s tým násilníkom hľadať skrytú tretiu stranu?! Fakt by ste im poradili, že v záujme zachovania mieru sa nemajú spájať do akejsi školskej domobrany, nemajú sa navzájom vyzbrojiť palicami, trénovať sebaobranu a útočníka spacifikovať?
Ak by ste boli riaditeľom školy a pokúšali sa riešiť šikanu len tým, že strany konfliktu si majú medzi sebou hľadať tretiu stranu, zasadili by ste tým ukrutnú ranu spravodlivosti a logike. Ako riaditeľ ste zlyhali na celej čiare, lebo ste nepochopili, že čelíte prípadu útlaku a psychóze na strane útočníka.
Konflikt alebo útlak
Veľmi odporúčam pozrieť si etymológiu slova konflikt, pochádza z latinčiny a skladá sa z: con = spolu + fligere = udierať; z koreňa slova teda vyplýva, že konflikt je v prvom rade vzájomná agresia, kedy obe strany začínajú hádky a násilie.
Nemali by sme si popliesť situáciu, kedy medzi manželov vnáša spory svokra, hádky nemajú konca a sú dlhodobo iniciované obidvomi stranami a mali by sme jasne odlíšiť prípad, kedy ženu a deti mláti psychopatický manžel a ona je pokorná ako myška, lebo nechce dať násilníkovi zámienku na ďalšie násilie.
Kým konflikt je charakterizovaný vzájomnou agresiou a nepriateľstvom, ktoré opakovane vzplanie, ako keď postupne prihadzujete drevo na pahrebu, útlak je typický pre psychotickú osobnosť, ktorá sa snaží cielene znižovať úroveň existencie ľudí vo svojom okolí. Je to snaha o dominanciu, ale niekedy je to len obyčajná krutosť, ktorá pochádza z deštruktívnych impulzov v mysli psychotika.
Nechcem povedať, že útlak a tretia strana sa nemôžu prelínať, lebo aj psychotika dokážete podnietiť k zbesilému útoku jedovatým našepkávaním, ktorým ho huckáte proti obeti, ale dôležité je tieto situácie rozlišovať.
Je totiž obrovský rozdiel, či medzi sebou bojujú dva mafiánske gangy (áno, aj medzi nimi bude pôsobiť tretia strana), alebo či členovia jedného gangu lúpežne napadli mierumilovného občana.
História
V dejinách nájdeme nesmierne spletité prípady tretích strán. Už v starom Ríme poznali zásadu “divide et impera” (rozdeľ a panuj) a v praxi to znamenalo, že ak sa severne od Limes Romanus pustili do boja dva germánske kmene, Rimania mali o starosť menej. Zjednotení Germáni boli pre Rím nebezpeční, preto Rimania nenápadne vytvárali medzi germánskymi kmeňmi konflikty.
Briti dokázali udržať nadvládu nad Indiou aj preto, lebo vedeli vnášať konflikt medzi maharadžov, či medzi rôzne národnosti na ovládanom území.
Čo myslíte, kto profituje zo zápasu medzi Iránom a Saudskou Arábiou?
Storočná vojna medzi Anglickom a Francúzskom znamenala, že Španielsko či Habsburgovci sa cítili viac v bezpečí.
Keď sa cár Pavel I. zaoberal myšlienkou, že pošle pozemnú armádu, aby dobyla Irán a vytrhla Indiu z rúk Britov, Briti podnietili sprisahanie ruských veľmožov, ktorí cára zavraždili.
Dejiny sú plné konfliktov, okrem cieleného vytvárania nepriateľstva tu zohrávajú rolu aj trpké spomienky na minulé krivdy, na ktoré sa tretie strany s istotou odvolávajú.
Hitler
Ale aj v dejinách by sme mali rozlišovať prípady, kedy sa okrem nekonečného zápasu veľmocí s pokušiteľmi v pozadí, objavia choromyseľní vodcovia, ktorí sú ohrozením pre celý svet. Keď Adolf Hitler písal Mein Kampf, bol to manifest, ktorý na začiatku nikto nebral vážne, považovali ho za propagandistické dielo vyšinutého jedinca. Ale keď sa dostal k moci, najprv Anschlussom zabral Rakúsko, považoval ho totiž za historickú súčasť Nemecka. Československo považoval za umelý štát, ktorý nemá nárok na existenciu, hovoril o “genocíde” Nemcov v Sudetoch. Briti a Francúzi porušili sľub a v Mníchove vydali Československo do rúk Hitlerovi. Keby to bolo dnes, odporúčali by ste prezidentovi Benešovi, aby išiel rokovať s Hitlerom a snažil sa Führera priviesť k tomu, aby si pokonverzovali o skrytej tretej strane, ktorá vytvára medzi Nemeckom a Československom konflikt?
Aký konflikt malo Československo s Nemeckom?!?
Keď potom 1.9.1939 Hitler rečnil v Reichstagu – “Seit 5:45 wird zurückgeschossen” (Od 5:45 opätujeme paľbu.), “bránil sa agresii Poľska” a snažil sa vojensky vytvoriť koridor medzi Nemeckom a Východným Pruskom, skutočne si niekto myslí, že pri psychotickej osobnosti Hitlera by bola snaha nájsť tretiu stranu primárnou úlohou?
Nie, nemyslím si to. Nie že by za všetkými tými vojnami neskrývali rôzne temné sily a záujmové skupiny, ktoré na tom profitovali, ale keď už sa ten šialenec dostal k moci so svojim Gestapom a krutou diktatúrou, keď už sa snažil v mene svojej chorej ideológie ovládnuť svet a vyvraždiť všetky tie “menejcenné rasy”, tam už musel každý civilizovaný človek pochopiť, že prvou úlohou nie je hľadať tretiu stranu v konflikte, ale silou zastaviť najhorší možný mysliteľný útlak namierený proti ľudstvu ako takému.
Putin
Keď v júli 2021 vydal ruský prezident svoj článok o historickej jednote Ukrajiny a Ruska, väčšina ten manifest považovala za blúznenie a plané vyhrážky. Ale omyl, už predtým predsa Rusko anektovalo Krym a Donbas (všetkých tých, čo chcú argumentovať “referendom s výsledkom 96%” by som rád upozornil, že Dobšinský mi je s jeho rozprávkami predsa len o niečo bližší), to je Putinov Anschluss.
Keď Putin hovoril o tom, že Ukrajina je umelý štát a nemá právo na existenciu, lebo historicky je predsa ruská, bolestne to pripomenulo Hitlerove reči o Československu. Tvrdil, že na Rusoch sa na Ukrajine pácha genocída. Keď nechal nastúpiť okolo Ukrajiny 200.000 vojakov, hovoril o provokáciách “ukrofašistov”. Podobne ako Hitler, mal v úmysle vytvoriť koridor medzi Donbasom, Krymom a Podnesterskom. Začal dobyvačnú vojnu pod zámienkou “denacifikácie”, čo je absurdné, keďže vo voľbách nezískali ukrajinskí neonacisti ani jeden mandát v parlamente (a len okolo 3% hlasov). Sme svedkami vojnových zločinov, keď ruské vojská masakrujú tisíce civilistov.
Lavrov sa nám smial do tváre, keď povedal, že Rusko nemá záujem útočiť na iné krajiny, veď ani na Ukrajinu nezaútočili.
Putinov režim vybudoval takú konštrukciu lží, že musel odrezať svojich obyvateľov od prístupu k informáciám a môže zatvoriť na 15 rokov kohokoľvek, kto bude verejne protirečiť jeho propagande o “špeciálnej vojenskej operácii” (viete čo vám hrozilo za Hitlera, ak by ste v Protektoráte počúvali vysielanie z Londýna?).
Všetkým, ktorí teraz hovoríte, že Ukrajine netreba posielať zbrane a namiesto toho navrhujete jej predstaviteľom, aby si radšej vydiskutovali s Ruskou delegáciou “kto je skrytá tretia strana”, by som odporúčal zamyslieť sa nad niekoľkými vecami:
- Ruskú delegáciu vedie veľkoruský šovinista a revizionista, ktorý je s veľkou pravdepodobnosťou autorom toho Putinovho článku. Vlastne by som vôbec nevylučoval, že práve on je tou internou treťou stranou, ktorá dávala Putinovi jedovaté kvapky o tom, že Ukrajina nemá právo existovať.
- Položte si praktickú otázku – viete o komkoľvek z Putinovho a Zelenského okolia, koho by boli ochotní počúvať, a kto by im dokázal v krátkosti času objasniť ten zákon tretej strany tak, aby si obaja zrazu ťapli po čele s výkrikom – “Fakt! Konečne to chápem, poďme nájsť toho zlosyna, ktorý nás nahnal do tejto vojny.” Mohol by byť takým sprostredkovateľom vari Xi Jinping? Ale ak sa nad tým zamyslíte, tak táto vojna naženie Rusko do vazalského postavenia voči Číne, čo keď je to práve táto krajina, ktorá potrebuje dostať Rusko na kolená? A keby aj nie, kto ten zákon objasní Xi Jinpingovi? Poznáte niekoho, kto by to vysvetlil jemu, aby potom on poučil Putina a Zelenského?
- Vojna už začala. Blitzkrieg sa Putinovi nepodaril, jeho zle vycvičené vojská, ktorým tiež do poslednej chvíle klamal, že “idú len na cvičenie”, čelia nesmierne motivovaným obrancom. Všimli ste si, ako často prezentujú rozbité obrnené kolóny ruskej armády ukrajinskí vojaci, ktorí sú zjavne ruskej národnosti? Ak niečo zjednotilo ukrajinských občanov všetkých národností, tak je to práve tento útok. Premieňa na sutiny aj prevažne ruskojazyčné mestá. Aj keby vojensky zvíťazil, čomu už neverím, ukrajinskí partizáni sa budú brániť dovtedy, kým nezvíťazia. Bojujú o holý život aj o slobodu svojej vlasti.
Táto vojna je ako požiar. Keď už horí, nevyriešite problém tým, že budete okolostojacim rozdávať letáčiky so zásadami protipožiarnej ochrany. Ten problém dokonca zhoršíte, lebo nielenže im stojíte v ceste, ale vytvárate pochybnosti, ktorými by sme hasičom nemali otravovať myseľ.
Ukrajina sa má brániť. Potrebuje zbrane proti agresorovi. Desaťtisíce ostrieľaných vojakov z celého sveta sa hlásia ako dobrovoľníci v tej najlepšej tradícii Interbrigadistov. Koho verbuje Putin? Žoldnierov zo Sýrie, Čečny a Wagnerovcov. Pozoruhodné.
Bez ohľadu na to, že jedného dňa by sme sa mali zaoberať otázkou, kto všetko pôsobil ako podnecovateľ, v tejto chvíli vieme, že na Ukrajinu útočí neľudský, utláčateľský Putinov režim. Toto nie je vojna medzi Ruskom a Ukrajinou. To je zápas o civilizovaný svet. Na Ukrajine sa odohráva prvé kolo.
Keď v škole terorizuje spolužiakov psychotický chlapec, nepokrčíte plecami a neodkážete obetiam, že by mali hľadať tretiu stranu medzi nimi a útočníkom. Vyťaháte ho za uši a ak neprestane, ho v rámci špeciálnej operácie za spravodlivosť, vyhodíte zo školy.
Ak už sa odohráva útok, pochopte, že ide o útlak a ten treba všetkými prostriedkami zastaviť, jednoducho musíte opustiť svoje obvyklé rutiny a zvládnuť toto nebezpečenstvo. Nejaké to vyšetrovanie a hľadanie skrytých podnecovateľov, na to bude čas neskôr. Ani to však nesmiete vynechať, inak sa také situácie budú opakovať donekonečna. Použite logiku. Tá totiž hovorí aj o správnom poradí udalostí.
________________________
Záverečná poznámka č.1
Spomínate si na slávny film Sedem statočných? Keď dedinčanov terorizuje veľká skupina ozbrojených banditov, snažia sa najať pištoľníkov, ktorí by ich ochránili. Proti tej horde ani tí pištoľníci nemajú šancu, každý čaká, že všetci zomrú, alebo sa vzdajú pri prvom útoku. Keby za vami prišli tí nešťastní dedinčania – povedali by ste im, aby z toho nerobili drámu, sadli si s šéfom banditov, aby spolu odhalili tretiu stranu? Namiesto pušiek im pošlete obväzy a zaželáte veľa šťastia? Naozaj?!?
Záverečná poznámka č.2
Pre Putina nie je najvačšia hrozba to, že (doslova) zopár vojakov NATO sedí za hranicami Ruska. Najvačšia hrozba spočíva v “zlom príklade” liberálnych demokracií v bezprostrednom susedstve, v dramatickom náraste životnej úrovne v Pobaltí, ktoré už je v EÚ, v tom, že tí ľudia môžu otvorene kritizovať svoju vládu, opozícia smie kandidovať v slobodných voľbách bez toho, aby ju niekto zastrelil na ulici, alebo zavrel do basy. Ukrajinci si dovolili nepredstaviteľnú opovážlivosť, keď predviedli svoju vôľu vymaniť sa z prastarého područia diktatúry ázijského typu. Ruský systém samoderžavia neohrozuje NATO. Ohrozuje ho lepší a slobodnejší život u susedov, ktorý by si zrazu mohli chcieť osvojiť aj občania Ruskej federácie.
Ale liberálna demokracia vs. diktatúry ázijského typu, to by bola téma na iný článok.
Káča Janik says
Dokonale vyjádřené, díky moc!