Žijeme vo svete, ktorý vyznáva dva póly. Plus a mínus. Biela a čierna. Dobro a zlo. Boh a diabol. Jin a Jang. Sever a juh. Ale aj muži a ženy, Slovan vs. Spartak, či Sparta vs. Slávia.
To, že vo svete existujú protiklady, nám zjednodušuje jeho chápanie. Bohužiaľ, to zjednodušenie býva zároveň aj zavádzajúce. My sme dobrí a oni sú zlí… Ako ľahko človek prijme zjednodušené stanovisko.
Lebo v skutočnom svete sa iba zriedka stretneme s krajnými polohami, skôr hovoríme o odtieňoch šedi. Nestretnete tak zlého človeka, ktorý by nemal nejakú dobrú vlastnosť.
Ale človek pri hodnotení udalostí a ľudí má tendenciu uvažovať čierno-bielo. Vďaka tomu sa nechá ľahko obalamutiť.
Ak rozumný človek sleduje oficiálne médiá, tak sa musí trpko usmievať. Nenápadne podávaná propaganda, masírovanie verejnej mienky, to je vcelku bežný pohľad. Na druhej strane však existujú ľudia, ktorí už pochopili, že tradičné médiá sa pokúšajú o manipuláciu, no zároveň si nechajú doslova vymyť mozog nejakým internetovým portálom, ktorý je voči tým oficiálnym v opozícii.
Koľko ľudí si uvedomí, že žiadnej správe nemajú bezhlavo veriť? Nie je pravda, že nepriateľ môjho nepriateľa je automaticky mojím priateľom.
Mark Twain vraj vyhlásil, že ľudí je ľahšie obalamutiť, ako ich presvedčiť o tom, že ich niekto balamutí.
Nedávno som narazil na desivú správu o tom, ako vojaci masakrujú civilistov. Strašné fotografie mŕtvych mali otriasť čitateľmi a vyvolať silné odsúdenie „páchateľov“. Ale keďže nepatrím k ľuďom, ktorí ľahko naletia, začal som jednotlivé obrázky vkladať do služby Google Images, kde buď priamo vložíte obrázok, alebo internetovú adresu fotografie. A ľaľa. V článku bola fotka s komentárom, že tu ležia vojaci, ktorým niekto odobral orgány. To sa malo stať na východnej Ukrajine v roku 2014. Ale vyhľadávanie odhalilo, že na fotke niekto vo Photoshope „dokreslil“ zelené uniformy a v skutočnosti to bola fotografia zavraždených čečenských žien, ktorá bola zverejnená už dávno.
Potom som našiel v dokumente ešte jedno oplakávané dieťatko, ale namiesto armádnej delostreleckej paľby, ho zabil vyšinutý vrah už v roku 2011. V tej chvíli mi bolo jasné, že toto je číra propaganda.
Kým začnete zúrivo zdieľať nejaký článok, ktorý vás rozhorčil, urobte zopár vecí. Pouvažujte, či sa nestávate nástrojom niekoho, kto chce vyvolať emocionálny efekt a kalkuluje s vaším rozhorčením. Akokoľvek sa článok zhoduje s vaším uvažovaním, skúste skontrolovať fotografie spôsobom, ktorý som uviedol vyššie. Ak budete šíriť pochybné informácie a niekto si dá prácu s tým, aby si to overil, budete sa iba blamovať.
Položte si tiež otázku, či rozširovaním nejakej správy iba zhoršíte emóciu čitateľov a v reálnom svete nezmeníte absolútne nič.
Vo vojne býva prvou obeťou práve pravda. Ďalšou obeťou sú bežní ľudia. Netreba to zhoršovať tým, že budete napomáhať propagandistom.
Vo svete nikdy nie je niečo iba čierne alebo biele.
Tak je to aj v manželstve. Na vine sú obe strany. Žena, aj svokra…
Pridaj komentár