Vydoloval som z rodinnej pozostalosti veľkú vzácnosť. Môj dedo spísal nedlho pred smrťou (v roku 1966) niečo ako veľkú encyklopédiu grécko-rímskej mytológie. Rozhodol som sa, že jeho presne 50 rokov starý projekt oživím. Knihu najprv prenesiem do digitálnej podoby. Slovenčina je trochu archaická, tak bude potrebné text preštylizovať, údaje ešte budem musieť skontrolovať, doplniť a pozháňať obrázky.
Vo voľných chvíľach diktujem do počítača text. Uvedomujem si, že ku mne hovorí dedo, ktorý zomrel skôr, ako som sa s ním kedy stihol normálne porozprávať. V texte spomína, že začal písať až potom, čo už vážne ochorel, o okolnostiach niečo viem, preto len žasnem, s akou dôslednosťou celú tému spracoval.
Keď v rukách držím dva zväzky, ktoré prešli rukami môjho deda, je to takmer dojímavý pocit. Predstavujem si každý úder písacieho stroja, ako sa hrbil nad svojimi poznámkami a koľko vytrvalosti musel venovať písaniu, keď sa pokúšal odovzdať budúcim generáciám niečo hodnotné, nad čím uvažoval od svojich mladíckych liet a čo takmer skončilo v úplnom zabudnutí.
Treba dodať, že dielo je spracované neobyčajne precízne. Spomínam si, že ako dieťa som fascinovane čítal Zamarovského Bohov a hrdinov antických bájí a vôbec som netušil, že sa niekde doma skrýva takýto poklad.
Naša európska kultúra má korene práve v tej gréckej a tá má zas svoj počiatok práve v týchto povestiach. Je dobré poznať počiatok a pôvodný zdroj múdrosti celej našej civilizácie.
Už raz tieto dva zväzky spadli do zabudnutia a takmer skončili ako Ikaros. Druhý krát by sme to už nemali dopustiť.
Pridaj komentár